Reklama3
To co nás zaujalo pro rok 2015
reklama3
reklama3
reklama3
reklama3
reklama3
reklama3
Reklama1
reklama1

reklama
Katalog táborů
Jak vybrat tábor
Články
Inzerce
Výměna odkazů
FAQ
Pro pořadatele táborů
Nejznámější organizátoři 
The trip to fancy, o. s.
Novach s. r. o.
???
???
???
???
???
???
???
???
???
Reklama2 Úvod Kontakt Mapa stránek
reklama

V současné době je nabídka táborů neuvěřitelně rozsáhlá. Nabízí se tábory různých druhů jako sportovní, vodácké, lyžařské, cyklistické, koňské, zážitkové,  aj. Je možné se v této záplavě vůbec orientovat?  Nyní by jsem si troufl položit několik otázek a zároveň si na ně sám i odpovědět. :-)

1. Jaký druh tábora vybrat pro své dítě?
První a hned tak složitá otázka. Já jako rodič znám sve dítě nejlépe.  Vím na jaké kroužky chodí, co rád dělá ve svém volném čase.  Zaměřil bych se tedy tím směrem. Dítě které je hodně sportovně zaměřené by se asi nudilo na táboře, kde se ráno vstane přes den se projdou okolo budovy a zatočí se na kolotoči a jdou spát.  Tedy se budu ubírat tábory jako jsou vodácké, cyklistické, airsoft, apod. Pakliže mám doma mazlika, který nevyleze pomalu z postele a sedí celý den u počítače, tak i přes svůj pud toho, že lépe mu bude v přírodě, což je mylná představa ho pošlu na ten počítačový tábor, kde opět bude celou dobu tupě zírat do monitoru, ale bude tam rád.

2. Název tábora mi toho o táboře řekne dost, ale ne vše co o programu chci vědět.         Co s tím?
Každý slušnější tábor ma na svých stránkách, alespoň trochu zpracovaný  harmonogram dne a celého období tábora. Tedy podívám se na jejich webové stránky a budu pátrat po programu tábora. Když se nedopátrám budu mít už malé pochybnosti o tom zda se koukám po správném organizátorovi.

3. Cena tábora/velký x malý tábor?
I když si řeknu, že na ceně nezáleží, hlavně když budu mít o své dítko dobře postaráno. Tak není pravda, že čím dražší tábor tím je lepší. Ze své vlastní zkušenosti vím, že mé dítko jelo na tzv. tábor do králíkárny. Tedy tábor kam jede např. 100 dětí, nastrkají se do chatiček nebo pokojů jako do králíkáren a pak už se jenom vykrmují.  K dětem není přistupováno jako k jednotlivcům, tedy individuálně. Nemají šanci se prosadit v tak velkém kolektivu, vlastně ani nemohou vytvořit nějakým způsobem více kohezní kolektiv. Od té doby co začal jezdit na tábory, kde jich je obvykle do 30 lidiček, je spokojený. Znájí se jmény, po táboře si píší na Facebooku, občas se i setkají.

4. Jak to vypadá s hygienou na táboře?
Sám jsem jezdil jako vedoucí i jako děťátko na tábory. A tak vím, že úroveň hygieny se pohybovala v docela různých hranicích. Je samozřejmé, že vše by mělo být dle vyhlášky Ministerstva zdravotnictví č.106/2001 Sb. o hygienických požadavcích na zotavovací akce pro děti ve znění  vyhlášky Ministerstva zdravotnictví č. 148/2004. A však jsou různé druhy plnění této vyhlášky. Je tam například napsáno, že účastník se musí vykoupat minimálně jednou za týden v teplé vodě. To to je řešeno třeba na stanových táborech tí, že děti jdou dvakrát za tábor do bazénu, kde mají sprchy. Ovšem je dobré se na to informovat. Když budu mít doma tzv. barbí, tak se určitě nespokojí s tím, když se vykoupe dvakrát za tábor.

5. Kdo se bude o mé děti starat?
Je důležité vědět, že žádný zákon nenařizuje pracovníkům tábora mít nějaké vzdělání, vyjímkou je zdravotník, který musí být patřičně vzdělán. Na druhou stranu, setkávám se s pedagogickými praovníky na základní škole, kteří by měli spíše vzdělávat v nápravných zařízeních a né na základní škole. To jsem ovšem odbočil. Na vzdělání bych nepřihlížel jako na nejdůležitější. Zajímal bych se velkou měrou o to jak dlouho se organizator tábor zabývá organizováním táborů a jak dlouho jeho pracovnící působí na táborech a jiných zotavovacích akcích, případně jiné pedagogické působení. Pročetl bych si různé internetové diskuze.

6. Jak se bude můj mazlíček stravovat?
Je samozřejmostí, že strava je 5x denně, ne na všech táborech lze toto splnit, tudíž zákon dává určitou benevolenci, že lze spojit druhé jídlo s obědem a čtvrté jídlo s večeří. Tudíž z toho mohou vylést 3 jídla za den. Pravidlem ovšem bývají 4 jídla. Snídaně, oběd, svačina a večeře. Na sestavování jídelníčku by se měl podílet zdravotník, tudíž by mělo být vše v pořádku. Zase jsou velké rozdíli mezi stanovými tábory a tábory v budovách. Musíme k tomu tedy i tak přistupovat. Nelze chctít nemožné, ale důležité je dodržení vyhlášky.

7. Zdravotník na táboře?
Jak už jsem se výše zmínil zdravotník musí mít k této funkci vzdělání. Tedy je to s velkou pravděpodobností profesionál. Na táboře vede zdravotnický denník, zalepuje a fouká bolístky. Obvykle vybírá při odjezdu na tábor prohlášení o bezinfekčnosti a posudek od lékaře.

poslední aktualizace 6.1.2014


Reklama4-ů§.reklama4
linka
© copyright 2015 created by www.katalogtaboru.cz